Jak działa elektroniczna recepta?

0
166
Jak działa elektroniczna recepta

E-recepta funkcjonuje w formie elektronicznej i papierowej. Elektroniczną e-receptę można otrzymać poprzez SMS, e-mail lub obie te opcje. Sposób powiadomień definiuje się za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Nadal można także otrzymywać papierowy wydruk e-recepty, co wymaga jedynie poinformowania podczas wizyty lekarza, który ją przepisuje.

Zarówno wystawienie i realizacja recepty są teraz, dzięki możliwości obsługi online, o wiele prostsze, a zatem wygodniejsze.

Leki odbiera się z apteki tak jak odbywało się to do tej pory. Nie ma już jednak konieczności posługiwania się papierowym drukiem recepty. Otrzymuje się po prostu czterocyfrowy kod wysyłany poprzez SMS lub e-mail. Ta metoda jest komfortowa i bezpieczna. Do odbioru leku z apteki konieczne będzie bowiem podanie poza kodem, także numeru PESEL. To jest konieczne dla elektronicznej weryfikacji faktu wystawienia e-recepty. Jeśli posługujemy się recepta wysłaną poprze e-mail , to w otrzymanym pliku w formacie .pdf znajduje się indywidualny kod kreskowy, który służy właśnie do identyfikacji e-recepty w rejestrze.

E-recepta coraz popularniejsza

Recepta online przez internet jest doskonałym ułatwieniem pozwalającym zaoszczędzić wiele czasu i sił. To rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku niedyspozycji, które wymagają stałego przyjmowania przez dłuższy czas określonych, zazwyczaj tych samych leków. Znajduje również zastosowanie w incydentalnych przypadkach, wymagających jedynie jednorazowego kontaktu z lekarzem i uzyskania stosownej porady wraz z przepisaniem lekarstwa.

Każda e-recepta zawiera szczegółowe informacje dotyczące przypisanego lekarstwa (opis leku, zalecanego sposobu dawkowania) oraz dane pacjenta. Wszystkie informacje z e-recepty rejestrowane są na Internetowym Koncie Pacjenta udostępnianym na portalu pacjent.gov.pl.

Dzięki cyfryzacji systemu obiegu dokumentów, informacja o wystawionej e-recepcie przekazana zostaje poprzez system od lekarza, który ją wystawił do farmaceuty, który ma dostęp do elektronicznego rejestru. Jeśli lek jest refundowany- systemowo informacja o jego przepisaniu kierowana jest również do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Konsultacja lekarska online na e-lekarz24h.pl umożliwia uzyskanie elektronicznej recepty , która ma wiele zalet:

– niepotrzebne stają się jej odpisy, jeśli konieczna jest jej realizacja w różnych aptekach,
– nie ma znaczenia czytelność zapisków lekarskich, co wyklucza ryzyko wykupienia niewłaściwego leku,
– nie ma obawy o jej utratę, dzięki zarejestrowaniu każdej e-recepty na Internetowym Koncie Pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here