Akcesoria i wyposażenie łazienki dla osoby z niepełnosprawnością ruchową

0
159
Akcesoria i wyposażenie łazienki dla osoby z niepełnosprawnością ruchową

Korzystanie z łazienki to codzienność dla każdego z nas. Niestety, nie dla wszystkich skorzystanie z łazienki jest tak samo łatwe i przyjemne. Wiele osób, z uwagi na ich stan zdrowia, potrzebuje asysty w trakcie załatwiania swoich higienicznych potrzeb lub też potrzebuje dostępu do specjalnych akcesoriów i urządzeń pomocnych w przemieszczaniu się. Poniżej skupiamy się na wyposażeniu łazienki, z której będzie korzystać osoba z niepełnosprawnością ruchową. Przedstawiamy najważniejsze elementy użytkowe, które powinny się w niej znaleźć, oraz udzielamy porad związanych z ich wyborem i zakupem. 

Pomoc w przemieszczaniu się – czyli jak ułatwić skorzystanie z łazienki? 

W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową kluczowa jest pomoc w sprawnym przemieszczaniu się po całej powierzchni łazienki. Szczególnie jeśli chodzi o pokonywanie dystansów oddzielających poszczególne elementy wyposażenia i urządzenia sanitarne. By mieć pewność, że Twoi domownicy nie mają problemów w trakcie pokonywania mniejszych lub większych dystansów, warto zamontować wzdłuż ścian specjalne relingi, listwy lub uchwyty. Są niezwykle pomocne w trakcie stawiania kroków oraz utrzymywania stabilnej pozycji. 

Uchwyty można także zamontować bezpośrednio przy każdym urządzeniu sanitarnym. Dzięki temu będą ułatwiać skorzystanie z danego urządzenia. Szczególnie ważne są uchwyty w przypadku tych miejsc, gdzie konieczna będzie zmiana pozycji – na przykład ze stojącej na siedzącą. Również wszelkie miejsca, do których trzeba „wkroczyć” w bardziej wymagający sposób – jak choćby wanny czy kabiny prysznicowe – warto usprawnić montując uchwyty. 

Warto też rozważyć zakup specjalnych podłoży w postaci mat antypoślizgowych. Są niezastąpione w przypadku łazienek, w których liczy się bezpieczeństwo i komfort jej szczególnie wymagających użytkowników. Maty antypoślizgowe możesz ustawiać zarówno w centralnym punkcie podłogi, w pobliżu miejsc najbardziej zagrożonych nachlapaniem oraz w innych, wybranych fragmentach podłogi.

Pomoc w skorzystaniu z kabiny prysznicowej 

Osoby z niepełnosprawnością ruchową powinny korzystać przede wszystkim z kabiny prysznicowej. Jest ona o wiele łatwiejszym do obsługi urządzeniem niż wanna. Oczywiście, wszystko zależy od wybranego przez Ciebie modelu. By mieć pewność, że kabina będzie łatwa w użytkowaniu – warto zrezygnować z kabin z wysokimi brodzikami, zdając się na kabiny z brodzikami niskimi lub w ogóle ich pozbawione. Im brodzik będzie niższy, tym łatwiejsze będzie wejście do danej kabiny. 

By mieć pewność, że użytkowanie kabiny będzie również nieproblematyczne, warto sięgnąć po specjalne, dedykowane do niej, dodatki. Wśród znajdują się między innymi maty antypoślizgowe, pomocne w czasie długich sesji pod prysznicem. Dobrym zamiennikiem maty są krzesła do prysznica. Osoba zażywająca kąpieli może przyjąć pozycję siedzącą, zdecydowanie mniej obciążającą nogi.

Dobrym pomysłem jest też dostosowanie baterii łazienkowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W przypadku kabiny prysznicowej dobrym pomysłem może okazać się po prostu montaż baterii wyposażonej w długi wężyk oraz szeroką słuchawkę. Dzięki temu osoba zażywająca kąpieli będzie mogła bez problemu obmyć wszystkie części i zakamarki swojego ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here