Napowietrzacz akwariowy – niezbędny do dużego i małego akwarium

0
508
Napowietrzacz akwariowy

Napowietrzanie wody w akwarium jest konieczne niezależnie od wielkości zbiornika. Pozwala na zwiększenie ilości tlenu w wodzie, co przekłada się na poprawę jakości życia rybek. Przekonajmy się dokładnie, co warto o nim wiedzieć.

Czy zastanawiałeś się, ile jest powietrza w wodzie?

Powietrze jest absolutnie niezbędne do życia roślin i zwierząt. Znajdujące się w nim tlen i dwutlenek węgla pozwalają na prowadzenie procesów metabolicznych, a ich brak prowadzi do śmierci organizmu. Dlatego też każdy z nas powinien zastanowić się, czy w jego akwarium panują odpowiednie warunki i czy ilość powietrza jest wystarczająca dla rybek.

Ilość powietrza w wodzie bezpośrednio zależy od powierzchni tafli wody. Oznacza to, że im mniejsza powierzchnia, tym mniej powietrza może się rozpuścić, a co za tym idzie, ryby będą miały trudniejsze warunki życia. Z tego też powodu (jak też z kilku innych) nie zaleca się trzymania rybek w akwariach – kulach, które mają bardzo małą powierzchnię, przez którą mogłoby następować napowietrzanie wody.

Jednocześnie ilość powietrza w wodzie zależy od temperatury panującej w zbiorniku. To bardzo ważny czynnik, ponieważ im cieplejsza woda, tym mniej powietrza, a co za tym idzie również tlenu, będzie się w niej znajdować. To z kolei również może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia rybek. Oczywiście, temperatury wody nie możemy zmienić, ponieważ musi znajdować się w optymalnym zakresie. Na szczęście możemy jednak napowietrzyć wodę.

Jak działa napowietrzacz?

Napowietrzacze do akwarium nazywane były kiedyś brzęczykami, co zawdzięczały głośnym dźwiękom, które wydawały podczas nieustannej pracy. Dziś jednak pracują cicho i niezauważalnie, choć zwyczajowe nazewnictwo wciąż jest względem nich często wykorzystywane.

Ich praca polega na zasysaniu powietrza i wprowadzeniu go do wody. Ze względu na to, że w powietrzu zawsze może być rozpuszczona tylko określona ilość powietrza, jego nadmiar ucieka w postaci bąbelków, które są dla nas namacalnym znakiem pracy brzęczyka. Jednocześnie wtłaczane powietrze przekazuje do wody tlen, którego ilość najpewniej byłaby mniejsza, gdyby jedyna wymiana gazowa zachodziła pomiędzy powierzchnią wody a powietrzem atmosferycznym znajdującym się nad nią.

Brzęczyk, który nie brzęczy

Jak już wspomnieliśmy, obecnie brzęczyki pracują cicho i praktycznie niezauważalnie. Są to niewielkie urządzenia, które można bardzo łatwo wkomponować w każde akwarium, nawet najmniejsze. Jednak nie są to ich jedyne zalety. Nowoczesne napowietrzacze pracują bowiem bardzo oszczędnie, a dokładny przepływ powietrza można ustawić za pomocą pokrętła, dopasowując go do konkretnych potrzeb w akwarium, wynikających z jego wielkości. Są to też urządzenia odporne, wykonane z najlepszych jakościowo materiałów, które odznaczają się długą żywotnością. Dzięki temu zawsze będą spełniać swoje zadanie w optymalny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here