Oznaki zawału

0
1044
Oznaki zawału

Odpowiednie zinterpretowanie oznak zawału na jego wczesnym etapie może spowodować, że będziemy w stanie uratować życie sobie lub innej osobie. Albowiem wówczas będziemy w stanie podjąć odpowiednie działania a także wezwać pogotowie ratunkowe. Zastanówmy się zatem w jaki sposób możemy rozpoznać zawał serca?

Zawał serca – przyczyny

W pierwszej kolejności zastanówmy się jakie są w ogóle przyczyny występowania zawału serca. Przede wszystkim warto podkreślić, że na zawał umiera znaczna ilość mieszkańców Polski. Zawał jest zwieńczeniem przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca, inaczej zwaną również chorobą wieńcową. W wyniku tego schorzenia w żyłach odkłada się blaszka miażdżycowa, która sprawia, że znacznie zwęża się średnica tego naczynia. Dlatego też utrudniony jest przepływ krwi, która zaopatruje organizm w niezbędne substancje odżywcze a także w tlen.

Oznaki zawału

Jakie zatem są oznaki zawału? Przede wszystkim osoba u której przebiega zawał serca będzie narzekała na silny ból w klatce piersiowej. Jest to ból kłujący a także rozpierający. Osoba która przechodzi zawał serca ma znaczne problemy z oddychaniem. Ból rozlewa się na całą klatkę piersiową i trudno jest zlokalizować jego konkretna lokalizację. Ból ma charakter narastający i promieniujący aż do szyi żuchwy. Jednak mnie wszystkie osoby odczuwają ból przy zawale w ten sam sposób. U części osób ból może być znacznie mniejszy. Niekiedy nawet takie osoby mogą pomylić zawał z zwykłymi dolegliwościami układu pokarmowego.

Duszności i inne objawy zawału

Osoba przechodząca zawał serca może również narzekać na duszności. Taki objaw występuje przede wszystkim u osób starszych. Wówczas bardzo często pojawia się również kaszel wraz z odkrztuszaniem wydzieliny.

Warto również podkreślić, że częstym objawem zawału serca jest również kołatanie serca. Nazywane jest to tachykardią. Akcja serca znacznie wzrasta i pojawiają się zaburzenia. Dodatkowo osoba przechodząca zawał serca będzie czuła się bardzo osłabiona i miała również zawroty głowy. Często dochodzi podczas zawałów również do omdleń. Osoby przechodzące zawał często mdleją. Występuje u niej bladość skóry a także sinienie dłoni stóp i rąk. Możliwe jest również wystąpienie zimnych potów.

Pierwsza pomoc przy zawale

Bardzo ważne jest aby szybko udzielić pomocy osobie która aktualnie przechodzi zawał serca.

Czas odgrywa tutaj istotną istotną rolę. Kluczowa jest przede wszystkim pierwsza godzina od wystąpienia objawów. Jeśli w ciągu tej godziny osoba uzyska specjalistyczną pomoc lekarską to jest duża szansa na uratowanie jej życia. Dlatego jeśli zauważymy u siebie lub kogoś innego wyżej wspomniane objawy to bezzwłocznie powinniśmy wezwać karetkę pogotowia.

Oczywiście część osób będzie się wstrzymywała do ostatniej chwili przed podjęciem takiej decyzji. Niemniej jednak jest to igranie z własnym zdrowiem i życiem. Nie warto również próbować na własną rękę dotrzeć do szpitala. Zdecydowanie powinniśmy wezwać pogotowie i oczekiwać jego przyjazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here