Poród domowy

0
1012
Poród domowy

Ostatnimi czasy dość często słyszy się o tym, że niektóre matki decydują się na przeprowadzeniu porodu domowego. O ile w dawnych czasach w zasadzie było to normą, to obecnie jest raczej zjawiskiem dość marginalnym. Powszechnym jest, że kobiety rodzą w szpitalach. Tam mają zapewnioną odpowiednią opiekę, która sprawia, że poród może przejść w bezpieczny sposób, nawet kiedy występują różnego rodzaju powikłania. Wówczas bowiem nad zdrowiem kobiety i dziecka czuwa lekarz, a także położne. Niemniej jednak wiele kobiet decyduje się na przeprowadzenie porodu w warunkach domowych. Na czym to polega? Jakie warunki należy spełnić, aby poród w domu przebiegł w pełni bezpiecznie dla matki, jaki i dla dziecka?

Poród domowy – na czym polega?

Poród domowy Zatem na czym polega poród domowy? Przede wszystkim na samym początku musimy powiedzieć o tym, że nie każda kobieta może pozwolić sobie na przeprowadzenie porodu w warunkach domowych. W dużej mierze jest to uzależnione przede wszystkim od ogólnego stanu jej zdrowia. Przede wszystkim przeciwwskazaniem do przeprowadzenia porodu w domu jest cukrzyca, nadciśnienie, choroby i wady serca, infekcja dróg moczowych, a także wiele innych rodzajów chorób przewlekłych. Na poród w warunkach domowych nie może sobie pozwolić również kobieta, u której w toku badania przebiegu ciąży wykryto różnorodne wady płodu. Dodatkowo warto podkreślić, że poród domowy w żaden sposób nie jest refundowany ze środków NFZ, dlatgeo też położna, którą zatrudnimy do asystowania przy naszym porodzie, będzie musiała być opłacona z naszej kieszeni. To również w dużej mierze ogranicza grono osób, które mogą pozwolić sobie na tego rodzaju poród.

Jak przygotować się do porodu domowego?

Jak przygotować się do porodu domowego? Co powinniśmy posiadać w domu, aby poród przebiegł w bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

W pierwszej kolejności musimy zapewnić sobie usługi położnej. Kontakt z tą specjalistką powinniśmy zawrzeć znacznie wcześniej, aby móc razem z nią odpowiednio przygotować się do porodu. Powinniśmy przede wszystkim odbyć kilka spotkań z położną, która wyjaśni nam zasady przebiegu porodu domowego.

Tuż przed samym porodem powinniśmy przygotować odpowiednie miejsce do przeprowadzenia porodu. Przede wszystkim w miejscu takim powinien być stały dostęp do wszelkiego rodzaju sanitariatów. Przede wszystkim chodzi tutaj o bieżącą wodę zarówno zimą, jak i ciepłą. Powinniśmy również mieć naładowany telefon, a także zatankowany samochód. Te aspekty mają szczególne znaczenie gdyby doszło do jakichś komplikacji podczas porodu i zaistniałaby konieczność szybkiego transportu do szpitala. Oczywiście przyszła matka powinna mieć przygotowaną również specjalną torbę podręczną na wypadek gdyby musiała udać się do szpitala. Powinny znaleźć się tam wszelkie potrzebne jej rzeczy, które niezbędne są do codziennego funkcjonowania.

Jak więc widać przygotowanie się do porodu domowego jest bardzo ważną kwestią. Nie wolno tutaj pominąć żadnych szczegółów. Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzić poród w warunkach domowych w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo zarówno matce, jak i dziecku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki materac dla noworodka
Następny artykułPłeć dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here