Kiedy warto zastanowić się nad wizytą u seksuologa i jak przebiega konsultacja?

0
806
Kiedy warto zastanowić się nad wizytą u seksuologa i jak przebiega konsultacja

Zdrowie seksualne człowieka to jedna z bardzo ważnych sfer całego życia. Nic więc dziwnego, że każde zaburzenie, które pojawia się w tej istotnej sferze, może doprowadzić do niepewności i złego samopoczucia. Dlatego też ważne jest skonsultowanie każdego pojawiającego się problemu, aby możliwe było jego szybkie wyeliminowanie. Właśnie takiego zadania podejmuje się lekarz seksuolog.

Jakiego rodzaju zaburzenia leczą seksuolodzy?

Lekarze seksuolodzy zajmują się w sposób kompleksowy zdrowiem seksualnym człowieka. Przede wszystkim zajmują się często pojawiającymi się problemami, takimi jak zaburzenia erekcji i wytrysku czy zaburzenia popędu seksualnego u obojga płci. Kolejną dziedziną, w jakiej się specjalizują, są bóle doświadczane przez kobietę podczas stosunku, które nie muszą być wynikiem problemów ginekologicznych. Do zadań seksuologów należy też rozpoznawanie przyczyn leżących u podstaw trudności z orgazmem. Bardziej ogólnie można więc powiedzieć, że zajmują się kompleksową poprawą życia seksualnego ludzi.

Innym ważnym działem, w którym specjalizują się lekarze seksuolodzy, są zaburzenia preferencji seksualnych, takie jak feteszyzm czy inne patafilie.

Ostatnią grupą osób, które powinny udać się do lekarza seksuologa, są pacjenci z zaburzeniami tożsamości płciowej. Prawidłowa diagnoza w tym zakresie pomoże im w rozpoznaniu swojej prawdziwej (psychicznej) tożsamości płciowej i może stać się podstawą do dalszego leczenia, w tym operacji zmiany płci. 

Jak wygląda spotkanie z seksuologiem?

Lekarz seksuolog jest specjalistą, który musi w sposób holistyczny podejść do kwestii zdrowia człowieka. W wielu przypadkach problemy seksualne są wynikiem innych chorób, również somatycznych, które powinny zostać przez niego rozpoznane. Dlatego pierwsza wizyta u lekarza seksuologa często polega nie tylko na rozmowie na temat ogólnego stanu zdrowia i przyjmowanych leków, ale też na zleceniu dodatkowych badań, takich jak badania krwi (w tym hormonów płciowych), EKG, USG, rezonans magnetyczny, arteriografia czy kawernozografia.

Podczas pierwszego spotkania lekarz przeprowadza także szeroki wywiad, w wyniku którego może poznać obecny stan pacjenta, w tym obecnie przyjmowane przez niego leki, ogólny stan zdrowia, samopoczucie. Ważne jest szczegółowe opisanie lekarzowi swojej orientacji seksualnej, historii pożycia i przekonań dotyczących seksu. Istotny może okazać się także kontekst obecnego związku z partnerem lub partnerką, co często wiąże się z koniecznością odbycia kolejnej wizyty w parze.

Co ważne, spotkanie może odbyć się zarówno osobiście, jak i online. To drugie rozwiązanie często jest uważane przez pacjentów za bardziej komfortowe, ponieważ pomaga im oswoić się z myślą, do jakiego specjalisty się udają. Ogranicza także nieprzyjemne doświadczenia, jak choćby brak komfortu związany z tym, iż ktoś znajomy dowie się o intymnych problemach.

Kiedy warto zastanowić się nad wizytą u seksuologa?

Nad wizytą u seksuologa powinny zastanowić się wszystkie osoby, które doświadczają trudności w pożyciu seksualnym i z jakiegoś powodu nie są z niego zadowolone. Będzie to doskonały wybór zarówno dla mężczyzn, kobiet, jak i par, które nie odczuwają oczekiwanej przyjemności w trakcie seksu lub doświadczają nieprzyjemnych doznań emocjonalnych związanych z tą sferą życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here