Migotanie przedsionków serca

0
409
Migotanie przedsionków serca

Migotanie przedsionków jest stanem chorobowym polegającym na zaburzeniu rytmu serca. Może przebiegać bezobjawowo a niekiedy daje dość charakterystyczne objawy, które powodują że powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Możliwość pojawienia się tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem. Migotanie przedsionków nazywane jest często również kołataniem serca. Zastanówmy się jakie są objawy tego schorzenia a także co stoi za jego przyczynami. Dowiedzmy się również jakie są metody leczenia migotania przedsionków.

Migotanie przedsionków – objawy

Zatem czym objawia się migotanie przedsionków? Na tego rodzaju schorzenia mogą wskazywać pojawiające się znużenie, zmęczenie a także nudności. Oczywiście warto podkreślić, że te objawy mogą świadczyć o innych chorobach dlatego też aby wykluczyć inne a potwierdzić pojawienie się u nas migotanie przedsionków powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Tutaj konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań.

Czym grozi migotanie przedsionków?

Niezdiagnozowane i nieleczone w odpowiedni sposób migotanie przedsionków może przyczynić się do zaburzenia przepływu krwi, a także tworzenia się różnego rodzaju skrzeplin. W dalszym ciągu taki rozwój wydarzeń może doprowadzić do powstania udaru mózgu. Migotanie przedsionków może w znacznym stopniu przyczynić się również do rozwoju niewydolności serca

Leczenie

Migotanie przedsionków sercaCzy nauka dysponuje jakimiś sprawdzonymi sposobami na skuteczne leczenie migotania przedsionków? Czy można w jakimś chociaż stopniu zminimalizować ryzyko powikłań wynikających z tego schorzenia?

Przede wszystkim w postępowaniu z pacjentami, u których stwierdzono migotanie przedsionków, stosuje się dwa rodzaje leków. Pierwsza grupa leków to leki przeciwzakrzepowe, których zadaniem jest rozpuszczanie powstałych skrzeplin, co może uratować nas przed wystąpieniem udaru mózgu. Drugą grupą leków które w tym wypadku można stosować to leki obniżające rytm pracy serca.

Bardzo ciekawą metodą leczenia migotania przedsionków jest tak zwana kardiowersja. Metoda ta polega na tym, że mięsień sercowy poddawany jest stymulacji elektrycznej. Dzięki tej metodzie możliwy jest powrót prawidłowego rytmu pracy serca.

Kolejną metodą, która może przynieść pożądane skutki w leczeniu migotania przedsionków jest ablacja. Polega ona na tym aby skutecznie wyeliminować te elementy mięśnia sercowego, które przyczyniają się do powstawania arytmii.

Jak pomóc naszemu sercu?

Niemniej jednak aby zapobiegać wszelkim chorobom które nawiedzają nasz najważniejszy organ, to przede wszystkim należy stosować się do zasad związanych z odpowiednim żywieniem a także prowadzeniem aktywnego trybu życia. Jeśli będziemy jedli zdrowo i uprawiali różnego rodzaju dyscypliny sportu to wówczas możemy mieć szansę na to, aby nasze serce prawidłowo pracowało i nie groziło nam różnego rodzaju chorobami. Warto mieć to na uwadze, albowiem bardzo często o tego typu sprawach zapominamy. Przypominamy sobie o sercu i o dbaniu o ten organ wówczas kiedy już na coś konkretnego chorujemy. To już jest troszeczkę za późno albowiem możemy znacznie wcześniej pomyśleć o kondycji naszego serca i całego naszego organizmu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here