Włókniaki – czym są oraz sposoby ich leczenia

0
923

Włókniaki są najczęściej występującym problemem dermatologicznym. Ich występowanie nie stanowi zagrożenia dla życia pomimo faktu, iż ich charakter jest nowotworowy.

Czym są włókniaki?

Włókniak swoim wyglądem przypomina niewielkie krostki, które pojawiają się poprzez nadmierne namnożenie komórek tkanki łącznej. Guzy te można podzielić na miękkie oraz twarde, a każde z nich należy skonsultować z lekarzem, aby mieć pewność, że naszemu życiu nie zagraża groźniejsza choroba.

Włókniaki twarde – podskórne

Ich wielkość to ok.1cm i są one barwy od jasnobrązowej do czerwonobrązowej. Charakterystyczny jest dla tego rodzaju włókniaków objaw Fitzpatrica, który polega na uciskaniu skóry otaczającej włókniaki, które zaczynają się kurczyć lub lekko przesuwać. W niektórych przypadkach zmiany twarde swędzą, a nawet mogą boleć podczas dotykania. Włókniaki tego typu najczęściej pojawiają się na nogach oraz rękach jednak mogą również umiejscowić się na pośladach czy brzuchu. Warto wiedzieć, że tego typu zmiany bardzo często pojawiają się w chwili, gdy skóra została uszkodzona np. podczas golenia. Zmiany powstałe w wyniku takiego uszkodzenia mogą budować się nawet przez kilkanaście lat. Włókniaki twarde częściej można zaobserwować u mężczyzn do 50. roku życia.

Włókniaki miękkie – skórne

Zmiany miękkie mogą mieć wielkość do 2,5mm są one przerośniętą skórą, którą pokrywa nabłonek. Oprócz tego ich powierzchnia ma nieregularny kształt i jest pofałdowana. Włókniaki skórne mogą mieć kolor cielisty lub brązowy i występują najczęściej w pachwinach, pod kolanami w zgięciach łokci, na szyi czy pod pachami. Zmiany w kolorze cielistym mogą również powstawać na twarzy, a w szczególności w okolicach powiek. Ten rodzaj zmian występuje bardzo często zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Również u kobiet w ciąży ze względu na zmieniającą się gospodarkę hormonalną włókniaki skórne zaczynają się pojawiać.

Sposoby leczenia włókniaków

Włókniaki miękkie – ich pojawienie się na skórze nie stanowi zagrożenia dla życia jednak, gdy umiejscowią się w niektórych miejscach mogą wyglądać nieestetycznie. Wyróżniamy cztery sposoby jakimi można usunąć zmiany:

– interwencja kriochirurgiczna, polega na wymrożeniu zmiany, która odpadnie samoistnie
– interwencja chirurgiczna, polega na wycięciu zmiany przy użyciu skalpelu lub nożyczek ( zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym)
– laser frakcyjny CO2, dzięki tej metodzie zmiana zostanie wyparowana za sprawą zmiany wody śródkomorowej w parę wodną
– elektrokoagulacja włókniaka, polega na wycięciu zmiany przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości.

Włókniaki twarde – ze względu na fakt, iż często chowają się pod skórą są one niezauważalne. Jednak, w niektórych przypadkach dowiadujemy się o nich w momencie kiedy skóra zaczyna nas w tym miejscu swędzieć lub pobolewać podczas dotyku. Włókniaki tego typu można usunąć na dwa sposoby:

– kuracja przy z użyciem iniekcji sterydowych, jest wykorzystywana do usuwania dużych zmian, które zdecydowanie przeszkadzają w codziennym życiu
– interwencja chirurgiczna, tak samo jak w przypadku włókniaków miękkich jest wykonywana przy użyciu skalpela w znieczuleniu miejscowym.

Wszelkie informacje dotyczące włókniaków są dostępne na stronie wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here