Na każdym kroku słyszymy, że należy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Jednak mnóstwo osób ma z tym duży problem. Wielu Polaków pije zdecydowanie za mało, co niestety ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jak więc pić więcej wody każdego dnia?
Dorosły człowiek powinien wypijać około 30-40 ml wody na 1 kg masy ciała (dla osoby, która waży 60 kg, będzie to około 1,8-2,4 l). W dużym uogólnieniu przyjęło się, że kobiety powinny spożywać około 2 litrów wody dziennie, a mężczyźni ok. 2,5 litra. Niestety według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności większość Polaków pije tylko 3-4 szklanki wody dziennie, czyli około 1 litra.
Co się dzieje, kiedy pijemy za mało?
- wzrasta ciśnienie, ponieważ krew staje się gęstsza,
- spadają zdolności wysiłkowe, mamy mniej siły,
- pojawiają się bóle i zawroty głowy oraz problemy z koncentracją,
- organizm produkuje więcej cholesterolu, żeby zapobiec utracie wody w komórkach,
- pojawia się zmęczenie, bo woda uczestniczy w większości procesów w organizmie,
- ciało się starzeje, skóra staje się szara i odwodniona,
- wzrasta skłonność do powstawania zmarszczek,
- pojawiają się problemy z wypróżnianiem,
- pojawia się rozdrażnienie i zmęczenie.
Co więcej, picie zbyt małej ilości wody może powodować tycie! Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ często wydaje na się, że jesteśmy głodni, kiedy w rzeczywistości chce nam się pić. W takiej sytuacji sięgamy po jedzenie, co jest łatwym sposobem na zrobienie nadwyżki kalorycznej w ciągu dnia.
Człowiek w ciągu dnia traci około 10 szklanek wody (czyli około 2-2,5 litra) wyłącznie przez pocenie się, wydalanie moczu czy wszelkie procesy zachodzące w organizmie. Warto wspomnieć, że nawet 2-procentowe odwodnienie (czyli utrata 0,8 l wody dla osoby ważącej 60 kg) może nieść za sobą negatywne skutki – między innymi spadek zdolności wysiłkowych o 10%. Należy więc bezwzględnie przestrzegać tego, żeby pić odpowiednią ilość wody każdego dnia.
Jakie korzyści daje regularne picie wody?
- wzrasta ilość czerwonych krwinek,
- spada ilość cholesterolu we krwi,
- poprawia się funkcjonowanie nerek, jelit, serca i wątroby,
- zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory okrężnicy, pęcherza i piersi,
- zmniejsza się ryzyko zawału serca,
- wzrasta poziom energii,
- poprawia się wygląd skóry.
Jak należy pić wodę?
Wodę pijemy małymi łykami co jakiś czas. To najlepszy sposób, aby skutecznie nawodnić organizm.
Jak pić więcej wody?
1. Zacznij dzień od szklanki wody
Na dobre rozpoczęcie dnia wypij szklankę wody! Możesz dodać do niej plasterek cytryny, jeśli nie lubisz smaku samej wody.
Wypicie szklanki wody po przebudzeniu przede wszystkim nawodni organizm po nocnym wypoczynku. Ponadto doskonale przygotuje układ pokarmowy do działania i usprawni pracę wątroby.
2. Urozmaicaj swoją wodę
W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o dodaniu plasterka cytryny do wody. Jest to bowiem doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią smaku samej wody. Oczywiście cytryna nie jest jedyną opcją. Do wody można dodać między innymi świeżą miętę, limonkę, kawałki truskawek, borówki lub plasterki pomarańczy i grejpfruta. Wzbogacając swoją wodę o owoce, można otrzymać wyjątkowo smaczny, orzeźwiający napój o dowolnym smaku.
3. Zawsze miej wodę po ręką
Butelkę z wodą lub dzbanek filtrujący i szklankę trzymaj zawsze tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu – np. na biurku, na stoliku w salonie czy na stole w kuchni.
4. Butelka wody i w drogę
Jeśli gdzieś wychodzisz (do pracy, na spacer czy zakupy) zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody i popijaj ją małymi łykami co jakiś czas. Możesz zaopatrzyć się w butelkę z filtrem, co będzie zdecydowanie lepszą opcją dla środowiska niż kupowanie nowej plastikowej butelki za każdym razem.
5. Zainstaluj aplikację przypominającą o piciu wody
Istnieją aplikacje na telefon, które co jakiś czas przypominają o piciu wody. Zainstalowanie takiej apki na swój smartfon to świetnie rozwiązanie dla zapominalskich.
Regularne picie wody to jedna z podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Nie można jej bagatelizować. Warto więc zacząć zwracać uwagę na to, ile pijemy w ciągu dnia.