Jem zdrowo, a nie chudnę!

0
752
odchudzanie, redukcja, dieta
fot. unsplash.com

Odchudzanie to długi proces. Wymaga motywacji, konsekwencji i cierpliwości. Diety cud nie istnieją. Nie da się zrzucić 10 kg w trzy dni. Aby zredukować wagę, potrzeba czasu. Tylko co jeśli odchudzasz się od kilku tygodni, a dalej nie widzisz rezultatów?

Jesz dużo warzyw i owoców, nie słodzisz kawy i herbaty, ograniczyłeś słodycze i alkohol, a waga dalej stoi w miejscu. To scenariusz, z którym spotyka się wiele osób. Otóż przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.

Czy trzeba liczyć kalorie?

I tak, i nie. Ci, którzy już kiedyś mieli styczność z liczeniem kalorii, zwykle wiedzą, jak kaloryczny mniej więcej będzie ich posiłek. Jednak osoby początkujące często przeszacowują ilość spożywanych kalorii, co w konsekwencji sprawia, że nie mogą schudnąć, a czasem nawet tyją. Dlatego, jeśli ktoś chce przeprowadzić skuteczną redukcję, warto by na początku liczył kalorie. Bardzo pomocne do tego są różne aplikacje na telefon. Przydaje się też waga kuchenna, dzięki której można dokładnie odmierzać składniki. Dla przykładu garść orzechów nerkowca może ważyć 15 g, a może ważyć też 30 g! Daje to ponad 80 kalorii różnicy. Garść garści nierówna. Przez takie pomyłki w ciągu dnia można wyrobić sobie sporą nadwyżkę kaloryczną.

Postaw na aktywność fizyczną

odchudzanie, redukcja, dieta
fot. unsplash.com

Nawet skrupulatne liczenie każdej kalorii nie przyniesie efektów, jeśli będziemy jeść tych kalorii za dużo. Często problemem jest źle dobrany współczynnik aktywności (PAL). Kluczem do skutecznego odchudzania jest dokładne wyliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Służą do tego specjalne kalkulatory dostępne w internecie.

Jak przestać podjadać?

Bardzo częstym problemem podczas odchudzania jest podjadanie. Aby przestać podjadać słodkie lub słone przekąski między głównymi posiłkami, przede wszystkim należy zadbać o to, aby dieta była odpowiednio zbilansowana. Posiłki podczas odchudzania powinny dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych mikroskładników, witamin i innych substancji. Ponadto powinny być odpowiednio zbilansowane pod kątem zawartości białka, węglowodanów i tłuszczów. Wyliczając zapotrzebowanie, należy skupić się na tym, żeby dobrze oszacować podaż białka. Dla osób odchudzających się polecane jest przyjmowanie około 1,8 g białka na 1 kilogram masy ciała. Warto też zadbać o to, aby w każdej potrawie znajdowało się jakieś jego źródło. Białko jest bardzo sycącym makroskładnikiem, dzięki czemu chęć sięgnięcia po przekąski między posiłkami jest mniejsza.

Dieta od poniedziałku do piątku

Trzymanie ścisłej diety w tygodniu i odpuszczanie w weekendy to nie jest dobre rozwiązanie. Wiele osób będących na redukcji w weekendy pozwala sobie na więcej. I o ile zjedzenie niewielkiego deseru po obiedzie czy zamówienie czegoś z restauracji to nic złego, to już wrzucanie w siebie wszystkiego, co się znajdzie pod ręką, może przynieść negatywne konsekwencje. Nie chodzi o to, aby w trakcie odchudzania odmawiać sobie wszystkiego. Grunt to mądrze wybierać. Zamiast paczki chipsów i dwóch litrów słodzonego napoju zjeść pół paczki czy miseczkę Lay’sów z pieca i wypić colę zero. Zamiast dużej pizzy z podwójnym serem i bekonem, wybrać mniejszą, lżejszą wersję. Oczywiście zjedzenie jakiejś „bomby kalorycznej” raz na jakiś czas nie zepsuje osiągniętych do tej pory efektów diety. Należy po prostu zachować umiar.

Recepta na piękną sylwetkę

odchudzanie, redukcja, dieta
fot. unsplash.com

Jaka jest więc recepta na piękną sylwetkę? Przede wszystkim należy pamiętać, że odchudzanie to maraton. Wymaga dużo pracy i jeszcze więcej czasu.

Warto wprowadzić do swojego życia kilka zasad, a proces ten nie tylko przyniesie wymarzone efekty, ale także będzie przyjemną drogą:

  1. Jedz regularnie pełnowartościowe posiłki.
  2. Zadbaj o odpowiednią ilość białka i błonnika.
  3. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne.
  4. Na początku swojej przygody z odchudzaniem licz kalorie.
  5. Pij odpowiednią ilość wody.
  6. Nie odmawiaj sobie wszystkiego, ale zachowaj umiar.
  7. Więcej się ruszaj! Trenuj i wprowadź jakąś aktywność poza treningową.
  8. Bądź cierpliwy i zmotywowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here