Kanapki to bardzo popularny posiłek – zwłaszcza wśród Polaków. Wiele osób spożywa je nawet kilka razy dziennie. Dlaczego? Bo łatwo je przygotować, a do tego są smaczne i sycące. Ale jak zrobić dietetyczne wersje kanapek? Jakie pieczywo wybrać? Jakie dodatki są najzdrowsze?
Zdrowa dieta powinna być różnorodna, pełnowartościowa i, co najważniejsze, maksymalnie dopasowana do preferencji danej osoby. Jeśli ktoś uwielbia kanapki, to wcale nie musi z nich rezygnować na redukcji. Dieta powinna być zmianą nawyków na lepsze. Najważniejsze zatem jest to, aby mądrze wybierać produkty, które wykorzystamy do przygotowania naszych ulubionych kanapek. I tu pojawia się pytanie – jakie składniki są najlepszym rozwiązaniem?
Krok pierwszy – wybór pieczywa
Bazą kanapek powinno być pieczywo, które dostarczy organizmowi odpowiedniej porcji węglowodanów złożonych. Pamiętajmy, że węglowodany są nam niezbędne do życia. Są bowiem głównym dostawcą energii.
Doskonałym wyborem do dietetycznych kanapek jest pieczywo z mąki pszennej pełnoziarnistej, razowej, żytniej, owsianej lub orkiszowej. Świetnie sprawdzają się także wyroby wzbogacone o najróżniejsze ziarna – tj. nasiona sezamu, pestki dyni, pestki słonecznika czy siemię lniane. Takie chleby i bułki zawierają mnóstwo cennych substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Ponadto mają sporo błonnika, który zwiększa uczucie sytości po posiłkach, a także usprawnia pracę układu pokarmowego – m.in. poprawia perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnianie i zapobiega zaparciom.
Przy wyborze chleba czy bułek nie należy kierować się ich kolorem. Często są to produkty jedynie zabarwione na ciemny kolor, a wykonane z mąki pszennej. Najlepszym rozwiązaniem jest czytanie składów pieczywa przed zakupem.
Krok drugi – co do smarowania?
Źródło węglowodanów już wybrane to teraz czas na tłuszcze. Do posmarowania dietetycznych kanapek doskonale sprawdzi się na przykład pasta z awokado. Awokado jest kopalnią cennych jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto dostarcza wielu innych ważnych składników odżywczych – w tym żelaza, potasu oraz witamin A, C, E i K.
Jednak nie wszyscy lubią awokado. Czym można je zastąpić? Świetnym pomysłem jest wykorzystanie serków kanapkowych o obniżonej zawartości tłuszczu, pesto lub hummusu. Do wersji na słodko można wykorzystać między innymi masło orzechowe lub dżem 100% (nie będzie on jednak źródłem tłuszczu).
A co z masłem i margaryną?
Oczywiście nie trzeba z nich zrezygnować w stu procentach. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Należy jednak pamiętać o tym, że są to produkty o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto mieć to na uwadze przy komponowaniu całodniowego jadłospisu. W sklepach znaleźć można margaryny wzbogacone o różne substancje odżywcze – tj. kwasy omega-3, witaminy czy sterole roślinne. Warto zwrócić na nie uwagę.
Do smarowania kanapek znakomicie sprawdza się także musztarda oraz koncentrat pomidorowy.
Krok trzeci – bogactwo dodatków
Na dietetycznych kanapkach nie może zabraknąć źródła białka! Klasykiem są kanapki z dodatkiem szynki i sera. Warto wybierać szynki chude, dobre jakościowo o jak najkrótszych składach oraz sery o niższej zawartości tłuszczu.
Kanapki doskonale komponują się także z wędzonym łososiem lub wędzoną makrelą. Z tej drugiej można przygotować wyśmienitą pastę z dowolnymi dodatkami (np. z papryką i ogórkiem kiszonym).
Kolejny popularny dodatek do kanapek to jajka. Białko jaja jest najbardziej wartościowym białkiem. Zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne – czyli takie, których organizm nie umie wytworzyć samodzielnie, dlatego należy dostarczać je wraz z pożywieniem. Jajka są także doskonałym źródłem tłuszczów – w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jako dodatek do kanapek doskonale sprawdzą się zarówno na twardo, sadzone czy na miękko, jak i w formie pasty jajecznej z ulubionymi dodatkami.
Na zdrowych, dietetycznych kanapkach nie może także zabraknąć bogactwa warzyw! Są one bowiem kopalnią wielu witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych. Do kanapek sprawdzi się praktycznie każde warzywo – począwszy od różnych rodzajów sałaty, poprzez paprykę, rzodkiewkę, pomidory i ogórki, aż do kiełków, szczypiorku, cebuli oraz natki pietruszki.
Do przygotowania kanapek na słodko można wykorzystać na przykład twaróg lub serek wiejski oraz ulubione owoce.
Kanapki mogą być pełnowartościowym, zdrowym i bardzo sycącym posiłkiem. Najważniejsze to mądrze dobierać dodatki!