Jak przekonać kogoś bliskiego do zdrowego stylu życia?

0
566
zdrowy styl życia, jak być fit, jak przekonać partnera do bycia fit, zdrowa dieta, zdrowy trening
fot. unsplash.com

Odżywiasz się zdrowo, trenujesz i dbasz o swoją kondycję psychiczną. Uważasz, że rozpoczęcie zdrowego stylu życia to jedna z Twoich najlepszych decyzji i chciałbyś przekonać do tego swoich bliskich. Tylko jak to zrobić? Jak zachęcić partnera, partnerkę, mamę lub brata do regularnej aktywności i zmiany nawyków żywieniowych?

Pełnowartościowa dieta i regularna aktywność przynoszą wiele korzyści. Stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia nie tylko pozwala uniknąć niektórych chorób i utrzymuje organizm w dobrej kondycji, ale także poprawia samopoczucie i ułatwia zbudowanie smukłej, sportowej sylwetki.

Przekonanie bliskich do zmiany nawyków może być ciężkie. Osoby, które nigdy nie miały styczności z aktywnością czy zdrową dietą, mogą niechętnie podchodzić do jakichkolwiek rewolucji w swoim stylu życia. Bo tak im wygodnie.

Ale czy warto się poddawać? Oczywiście, że nie! Zdrowy styl życia ma pozytywny wpływ na cały organizm. Warto więc propagować jego ideę wśród swoich bliskich.

Jak przekonać kogoś bliskiego do zdrowego stylu życia?

Udowodnij, że zdrowa dieta wcale nie jest nudna i niesmaczna

zdrowy styl życia, jak być fit, jak przekonać partnera do bycia fit, zdrowa dieta, zdrowy trening
fot. unsplash.com

Wiele osób myśli, że zdrowe odżywianie to jedzenie kilogramów sałaty, ryżu i mięsa z piersi kurczaka najlepiej bez żadnych przypraw, sosów i dodatków. A przecież wcale tak nie jest! Zdrowa dieta może być smaczna i różnorodna – a wręcz powinna taka być! Bazę jadłospisu powinny stanowić naturalne, pełnowartościowe produkty. W diecie przede wszystkim nie może zabraknąć warzyw, owoców, chudych mięs, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów, nasion, tłustych ryb morskich, jogurtów, serków i mleka. Nie oznacza to jednak, że posiłki mają być nudne i niesmaczne. W kuchni warto kombinować, korzystać z aromatycznych ziół i przypraw oraz probować różnych połączeń smakowych. Nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Grunt to wybierać świadomie – pszenny makaron zamienić na wersję pełnoziarnistą, zamiast śmietany do sosu użyć jogurtu naturalnego, a burgera przygotować z chudego mięsa indyka, a nie z tłustej wołowiny.

Świetnym sposobem na to, żeby przekonać bliskich do zdrowego jedzenia, jest przygotowanie dla nich jakiegoś pysznego, pełnowartościowego obiadu – oczywiście z deserem w wersji fit! Jeśli masz więcej czasu, możesz zaproponować gotowanie np. przez tydzień. Dzięki temu Twój bliski będzie mógł spróbować różnych zdrowych posiłków.

Pokaż, że zdrowe produkty nie są drogie

„Ale zdrowe jedzenie jest drogie. Nie stać mnie na to” – jeśli Twój bliski powtarza to stwierdzenie za każdym razem, jak chcesz przekonać go, do zdrowego stylu życia, to czas udowodnić mu, że wcale tak nie jest. Wybierzcie się na wspólne zakupy, na których pokażesz mu zdrowe i tanie produkty warte uwagi. Najlepiej przedstaw mu kilka możliwości w każdej grupie produktów – np. jogurty o różnych smakach, makarony różnych marek itp.

Nigdy nie mów nigdy

zdrowy styl życia, jak być fit, jak przekonać partnera do bycia fit, zdrowa dieta, zdrowy trening
fot. unsplash.com

Zbyt restrykcyjna dieta nie jest możliwa do utrzymania przez dłuższy czas. Musisz pokazać swoim bliskim, że zdrowe odżywianie nie wiąże się z całkowitą rezygnacją z ich ulubionych przekąsek czy potraw. Wytłumacz im, jak działa zasada 80:20 (gdzie 80% diety stanowią zdrowe, naturalne produkty, a 20% produkty rekreacyjne).

Pokaż, że aktywność fizyczna może przynosić frajdę i satysfakcję

Powinieneś wytłumaczyć swojemu bliskiemu, że wcale nie musi zmuszać się do wykonywania takich aktywności, których nie lubi. Jeśli nie przepada za bieganiem? Niech nie biega! Jeśli nie lubi treningu siłowego? Niech wybierze jazdę na rowerze czy jogę. Pokaż, że są różne formy aktywności fizycznej i wcale nie trzeba wyciskać 100 kg na klatę czy biegać w maratonach, żeby być fit.

Jeśli twój bliski, chce spróbować Twojej ulubionej aktywności, zróbcie wspólny trening. Pamiętaj jednak, żeby postawić na lekkie ćwiczenia. Zbyt intensywny trening może skutecznie zniechęcić osobę początkującą do kontynuowania przygody z aktywnością. Na treningu wszystko dokładnie wytłumacz (w szczególności technikę ćwiczeń), pokaż jak wykonywać rozgrzewkę i jak rozluźnić się po ćwiczeniach.

Rzucaj ciekawostkami

Osoby początkujące nie wiedzą wszystkiego o treningu i zdrowej diecie. Dlatego, zamiast wypominać bliskim, że spożywają za dużo przetworzonych produktów, powiedz jakąś ciekawostkę – np. o tym, że warto włączyć jajka do jadłospisu, bo są źródłem wzorcowego białka. Białko jest zaś budulcem mięśni i jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przekonanie bliskiego do zdrowego stylu życia to jeden z najlepszych prezentów, jaki możesz mu podarować. Dlatego warto probować, nawet jeśli trwa to długo. Pamiętaj, że nic na siłę! Twoi bliscy nie staną się nagle sportowymi freakami, jeśli nigdy wcześniej nie mieli styczności z aktywnością i zdrową dietą. Każda niewielka zmiana będzie dużym sukcesem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here