Jak zacząć trenować w domu?

0
780
trening, trening w domu, trening dla początkujących
fot. unsplash.com

Marzysz o pięknej, wysportowanej sylwetce? Chcesz poprawić swoją kondycję? A może po prostu Twoim postanowieniem noworocznym jest „WIĘCEJ SIĘ RUSZAĆ”? Jeśli to czytasz, to znaczy, że chcesz zacząć trenować. I to jest super wiadomość!

Treningi przynoszą mnóstwo korzyści. Nie tylko mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale także pozwalają zachować smukłą sylwetkę.

Regularna aktywność fizyczna między innymi:

 • pozytywnie wpływa na jakość snu,
 • pomaga rozładować napięcia psychiczne; poprawia samopoczucie,
 • zwiększa siłę mięśni,
 • poprawia koordynację mięśniowo-nerowową,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej,
 • połączona ze zdrową dietą zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi i w dalszym etapie otyłości,
 • ma korzystny wpływ na odporność.

  trening, trening w domu, trening dla początkujących, trening siłowy
  fot. unsplash.com

Warto zagospodarować trochę czasu na trening przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Nie można też zapominać o spontanicznej aktywności każdego dnia. Wyjście na spacer, szybki stretching czy wybranie schodów zamiast windy to niewielkie zmiany, które mogą przynieść naprawdę pozytywne skutki.

Jak zacząć trenować?

Treningi w domu wcale nie są gorsze od tych na siłowni czy sali fitness. Wystarczy odrobina motywacji i samozaparcia. Żeby trenować w domu, nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu. Możesz ćwiczyć bez obciążenia lub z wykorzystaniem różnych rzeczy dostępnych pod ręką (np. butelek z wodą). Jeśli jednak uważasz, że trening z obciążaniem da Ci więcej satysfakcji, możesz kupić kilka przyrządów w internetowych lub stacjonarnych sklepach sportowych. Dla początkujących szczególnie polecane są gumy oporowe, mini bandy, hantle o różnym obciążeniu (również te do własnoręcznego złożenia), kettle oraz sztangi 10- lub 15-kilogramowe. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się specjalną matę do ćwiczeń (np. taką do jogi). Nie jest to drogi wydatek, a znacznie podnosi komfort podczas wykonywania różnych ćwiczeń (szczególnie tych na mięśnie brzucha).

W internecie znaleźć można mnóstwo przykładowych planów treningowych dla początkujących (zarówno z wykorzystaniem gum, obciążenia i innych przyborów, jak i z masą własnego ciała). Wielu trenerów personalnych oferuje możliwość przygotowania indywidualnego planu treningowego do wykonywania w domowych warunkach. Jest to znakomita opcja dla osób początkujących. Doświadczony trener nie tylko dopasuje trening do predyspozycji, kondycji i celu podopiecznego, ale także da wiele cennych wskazówek. Warto więc zastanowić się nad tym, czy współpraca online z trenerem personalnym to nie jest najlepsze rozwiązanie na początek.

Ile razy w tygodniu trenować?

Doskonałym pomysłem będą 3 treningi w tygodniu przynajmniej z jednodniowym odstępem pomiędzy kolejnymi jednostkami. Jest to optymalna liczba dla osób początkujących. Trenowanie w takim systemie nie tylko zapewni doskonałe efekty, ale także pozwoli uniknąć przetrenowania.

W czym ćwiczyć?

trening, trening w domu, trening dla początkujących
fot. unsplash.com

Podczas treningu musisz czuć się wygodnie. Na początek możesz postawić na dresy, legginsy i t-shirty, które masz już w domu. Nie musisz wydawać mnóstwo pieniędzy na ubrania wykonane z profesjonalnych materiałów już na samym początku swojej przygody z aktywnością fizyczną. Oczywiście z czasem możesz zaopatrzyć się w taką odzież.

Inaczej sprawa wygląda z butami. Należy wybrać takie obuwie, które będzie mieć dobrą amortyzację. Nie muszą to być buty najdroższej marki. I internecie można znaleźć wiele tańszych i jednocześnie równie dobrych modeli.

Co jeść?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że treningi nie przyniosą spektakularnych efektów, o ile nie połączy się ich ze zdrową dietą. Niezwykle ważne jest to, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane pod kątem zawartości makro- i mikroelementów. Warto jeść regularnie, pić dużo wody i starać się unikać wysokoprzetworzonych produktów. Są to jedne z podstawowych zasad zdrowego odżywiania.

Jak widzisz, wcale nie trzeba dużo wysiłku, żeby zacząć trenować w domu. Wystarczy trochę motywacji, kawałek podłogi i wygodne buty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here