Dieta 1000 kcal na odchudzanie – czy to ma sens?

0
925
dieta 1000 kcal, dieta 1000 kalorii, dieta odchudzająca, dieta na redukcję, jak schudnąć, jak schudnąć bez efektu jojo
fot. unsplash.com

Dieta 1000 kcal to model odżywiania popularny wśród osób, które chcą w łatwy sposób zgubić nadprogramowe kilogramy. Bardzo niska podaż kalorii sprawia, że efekty diety są widoczne bardzo szybko. Jednak czy taki system odżywiania jest zdrowy? Do czego może prowadzić stosowanie diety 1000 kcal przez dłuższy czas?

Chęć szybkiego i łatwego schudnięcia bywa zdradliwa. Wiele osób drastycznie obcina ilość kalorii. Popularna jest na przykład dieta 1000 kcal. Na czym ona polega?

Czym jest dieta 1000 kcal?

dieta 1000 kcal, dieta 1000 kalorii, dieta odchudzająca, dieta na redukcję, jak schudnąć, jak schudnąć bez efektu jojo
fot. unsplash.com

Główną zasadą tego modelu odżywiania jest to, żeby nie przekraczać 1000 kalorii dziennie. Dietę 1000 kcal zwykle stosują osoby, które chcą szybko schudnąć. I o ile efekty odchudzania będą widoczne (szczególnie na początku, kiedy to organizm będzie pozbywał się wody), to może ucierpieć na tym zdrowie.

Podstawowa przemiana materii

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, czym jest podstawowa przemiana materii. Jest to minimalna ilość kalorii, którą dana osoba powinna spożywać w ciągu dnia. Kalorie te wykorzystywane są na podtrzymanie funkcji życiowych – czyli na wszelkie procesy zachodzące w organizmie, oddychanie, ruchy gałek ocznych itd. Podstawowa przemiana materii zależy od wieku, wzrostu, wagi i płci. U osoby dorosłej zawsze będzie wynosić powyżej 1000 kcal – u kobiet 1300 czy 1500, a u mężczyzn nawet 2000 kcal. Poniżej tej wartości nie powinniśmy schodzić. Dieta 1000 kcal jest więc dietą głodówkową. Nie ma opcji, żeby pokryć całe zapotrzebowanie kaloryczne, dostarczając tak małą ilość kalorii!

Jak dieta 1000 kcal wpływa na organizm?

Długotrwałe stosowanie diety 1000 kcal może przynieść wiele negatywnych konsekwencji.

Przede wszystkim powoduje ogromny spadek energii i chęci do robienia czegokolwiek. Kiedy nie dostarczamy swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, nie ma on siły do wykonywania różnych czynności. Po czasie nawet najprostsze zadania mogą powodować uczucie zmęczenia i znużenia. Warto również zauważyć, że dieta 1000 kcal ma zły wpływ na kondycję całego organizmu. Zaczynają wypadać włosy, skóra staje się szara, pojawiają się pryszcze, a sylwetka staje się wychudzona.

Stosowanie diety 1000 kcal to najprostsza droga do niedoborów najróżniejszych witamin i minerałów. Aby pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, musimy spożywać odpowiednią ilość pełnowartościowych produktów – w tym owoców, warzyw, ryb, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów itd. Kiedy staramy się nie przekraczać 1000 kalorii dziennie, nie ma opcji, żeby pokryć zapotrzebowanie na wszystkie mikro- i makroelementy. Niestety niedobory składników odżywczych mogą prowadzić do różnych problemów ze zdrowiem – np. przy niedoborze żelaza może pojawić się anemia.

Minusem diety 1000 kcal jest także to, że w większości przypadków kończy się ona efektem jojo. Osoby niedoświadczone często myślą, że po zakończeniu odchudzania mogą wrócić do swoich dawnych nawyków żywieniowych. Niestety gwałtowne podniesie kalorii może prowadzić do tego, że przytyjemy jeszcze szybciej, niż udało nam się schudnąć. A nie o to chodzi. Do odchudzania trzeba podejść z głową.

Jaka jest więc najlepsza dieta na redukcję?

dieta 1000 kcal, dieta 1000 kalorii, dieta odchudzająca, dieta na redukcję, jak schudnąć, jak schudnąć bez efektu jojo
fot. unsplash.com

Osoby, które chcą schudnąć, przede wszystkim powinny obliczyć swoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne (CPM). W internecie znaleźć można mnóstwo gotowych kalkulatorów, które zrobią to w kilka chwil po wpisaniu odpowiednich danych. Aby schudnąć, od otrzymanego wyniku należy odjąć około 10-15% kalorii. Przykładowo CPM dla 25-letniej kobiety o wadze 60 kg, wzroście 165 cm i umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi 2018 kcal. Żeby schudnąć, powinna zatem spożywać około 1715 kcal.

Nie można także zapomnieć o odpowiednim rozkładzie makroskładników (białka, tłuszczów i węglowodanów). Tłuszcze powinny stanowić około 25-35% kalorii z diety, białko na redukcji warto utrzymać na poziomie 1,6-2 g na 1 kg masy ciała, węglowodany zaś to reszta kalorii, która pozostała po odjęciu białka i tłuszczów.

Dieta redukcyjna powinna opierać się na pełnowartościowych, naturalnych produktach. Nie może zabraknąć w niej między innymi warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów, tłustych ryb morskich bogatych w cenne kwasy tłuszczowe omega-3, pełnoziarnistych produktów zbożowych, które dostarczają błonnika, a także chudych mięs, jaj, twarogu, kefirów, orzechów i nasion.

Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych modelów dietetycznych. Na redukcję doskonale sprawdzi się na przykład dieta śródziemnomorska lub dieta IF. Dietę 1000 kcal należy omijać szerokim łukiem! Może być ona stosowana tylko pod nadzorem doświadczonego dietetyka w określonych sytuacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here