9 sposobów na spontaniczną aktywność w domu

0
1222
aktywność fizyczna, aktywność w domu, jak się więcej ruszać w domu, trening w domu
fot. unsplash.com

Ruch to zdrowie! To nie ulega żadnej wątpliwości. Tylko jak więcej się ruszać, kiedy za oknem zima, więc wszelkie aktywności na zewnątrz odpadają, a siłownie i kluby fitness są zamknięte? Przedstawiamy kilka sposóbów na to, aby zwiększyć aktywność, siedząc w domu.

Mówi się, że siedzący tryb życia to „samobójstwo na raty”. Jest to jedna z przyczyn rozwoju wielu groźnych chorób.

Brak aktywności fizycznej może prowadzić do:

 • przewlekłych dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa,
 • nadwagi i otyłości,
 • rozwoju cukrzycy typu 2 (nadwaga, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta),
 • zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby serca – w tym rozwoju nadciśnienia,
 • rozwoju syndromu leniwego jelita – zwolnienie ruchów perystaltycznych jelit, problemy z wypróżnianiem.

Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że każdy z nas powinien zadbać o to, żeby więcej się ruszać. Tylko jak to zrobić, kiedy mamy pracę siedzącą i większość czasu spędzamy w domu?

Co zrobić, żeby więcej się ruszać w domu?

1. Poranne rozciąganie

aktywność fizyczna, aktywność w domu, jak się więcej ruszać w domu, trening w domu
fot. unsplash.com

Idealne rozpoczęcie dnia? Rozciąganie! Poranny stretching może obudzić bardziej niż kawa. Po wstaniu z łóżka warto poświęcić 10 minut na poranny stretching – nawet w piżamach.

2. Aktywne przerwy w pracy

Wiele osób wykonuje pracę siedzącą – z uwagi na obecną sytuację w większości w trybie zdalnym. Niestety wielogodzinne siedzenie przed komputerem nie wpływa najlepiej na nasze ciało. Warto zatem przynajmniej co godzinę robić sobie 5 minut przerwy na spacer po mieszkaniu, szybki stretching czy wykonanie kilku przysiadów lub pajacyków.

3. Mini treningi

Nikt nie powiedział, że trening musi trwać przynajmniej godzinę, żeby był efektywny. Jeśli w ciągu dnia nie masz czasu (lub chęci) na wykonywanie długich treningów, postaw na mini wersje. W 10 czy 15 minut również można zrobić świetny trening. Doskonałym pomysłem jest wykonanie tabaty, interwałów czy krótkiego cardio. Świetnie sprawdza się także sesja jogi.

4. Porządne treningi

Oczywiście, mini treningi to nie jest jedyne rozwiązanie. W domu można również wykonywać normalne, pełnowymiarowe treningi. Znakomitym rozwiązaniem jest zakup podstawowego sprzętu, który umożliwi nam robienie efektywnych treningów siłowych. Do ćwiczenia w domu doskonale sprawdzają się takie akcesoria jak:

 • hantle o różnym obciążeniu,
 • gumy oporowe,
 • gumy mini band,
 • mata,
 • kettlebells,
 • sztangi i talerze.

5. Porządki

aktywność fizyczna, aktywność w domu, jak się więcej ruszać w domu, trening w domu
fot. unsplash.com

Sprzątanie to jeden z najlepszych sposobów na spontaniczną aktywność w ciągu dnia – a do tego spala całkiem sporo kalorii i sprawia, że dom prezentuje się nienagannie. W ciągu dnia poświęć 10 minut, żeby np. przetrzeć kurze w mieszkaniu czy poukładać ciuchy w szafie, a kiedy będziesz miał więcej czasu, zabierz się za generalne porządki.

6. Gry ruchowe

Na rynku dostępnych jest wiele świetnych gier ruchowych na konsole – zarówno treningowych, jak i tanecznych czy przygodowych. Zagranie w jedną z nich to znakomity sposób na dodatkową aktywność w ciągu dnia.

W gry ruchowe można grać z bliskimi! Dzięki temu nie tylko jest to świetny rodzaj aktywności fizycznej, ale także idealne rozwiązanie na wspólne spędzenie czasu i pielęgnowanie relacji.

7. Spacer po domu

Myślałeś kiedyś o tym, żeby spacerować po domu podczas rozmawiania przez telefon? Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż siedzenie na kanapie!

8. Aktywny wypoczynek

Skakanie na skakance, jazda na rowerku stacjonarnym czy sesja rozciągania podczas oglądania ulubionego serialu? Dlaczego nie! Aktywne oglądanie seriali, filmów czy programów rozrywkowych może być naprawdę świetną opcją.

9. Wybierz stanie, zamiast siedzenia

Jest wiele czynności, które możesz zrobić na stojąco, zamiast na siedząco – np. obieranie ziemniaków.

Co jeszcze można zrobić?

 1. Zamiast windy, wybierz schody.
 2. Jeśli mieszkasz w bloku, samochód parkuj trochę dalej od swojej klatki.
 3. Przechadzaj się po domu – szczególnie po schodach!
 4. Wybierz okrężną drogę do sklepu.
 5. Wychodź na spacery – nawet zimą!
 6. Tańcz w każdej wolnej chwili.
 7. Zainstaluj aplikację na telefon, która będzie przypominać Ci o ruchu.

Regularna aktywność fizyczna może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych chorób i pomaga utrzymać dobre zdrowie. Ponadto poprawia samopoczucie i ułatwia zbudowanie smukłej sylwetki. Warto zadbać o to, aby aktywność towarzyszyła nam każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here