Wiele osób ćwiczy tylko po to, żeby schudnąć lub zbudować wysportowaną sylwetkę. Jednak regularna aktywność fizyczna przynosi mnóstwo innych korzyści. Nie tylko wpływa na wygląd ciała, ale także na zdrowie i ogólną kondycję organizmu. Dlaczego warto ćwiczyć? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Brakuje Ci motywacji do ćwiczeń? Każda wymówka jest dla Ciebie wystarczająca, żeby ominąć kolejny trening? To bardzo niedobrze. Regularna aktywność fizyczna to jedna z lepszych inwestycji w zdrowie. Ma ona niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Co dokładnie powoduje? Dlaczego warto ćwiczyć?
5 powodów, dla których warto trenować
1. Lepsze zdrowe
Regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie! Według naukowców systematyczne treningi mogą znacznie wydłużyć życie i poprawić jego jakość bardziej niż jakikolwiek inny czynnik.
Aktywność fizyczna między innymi:
- zmniejsza ryzyko zachorowania a cukrzycę, osteoporozę i choroby nowotworowe (w tym na raka jelita grubego, sutka, odbytu, trzustki oraz jąder),
- poprawia krążenie,
- obniża poziom „złego” cholesterolu LDL i podnosi poziom „dobrego” HDL,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – w tym zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej,
- reguluje poziom cukru we krwi,
- poprawia koordynację mięśniowo-nerwową.
Osoby, które są aktywne fizycznie, dłużej cieszą się dobrym zdrowiem, mają więcej energii i rzadziej chorują.
2. Lepsze samopoczucie
Pójście na trening to jeden z lepszych sposobów na poprawę samopoczucia. Aktywność fizyczna o odpowiedniej długości i intensywności uwalnia endorfiny, które mają korzystny wpływ na nastrój. Regularne treningi redukują stres, poprawiają funkcjonowanie mózgu i łagodzą objawy depresji. Kiedy ćwiczymy, mamy więcej chęci i energii do działania oraz jesteśmy szczęśliwsi. Ponadto jesteśmy bardziej kreatywni i łatwiej nam się skupić na najróżniejszych zadaniach. Poranny trening może dać kopa na cały dzień!
3. Dobry sen
Według badań regularny trening może mieć wpływ na poprawę jakości snu. National Sleep Foundation donosi, że tylko 17% osób aktywnych fizycznie ma problemy ze snem, podczas gdy odsetek ten wśród osób nieaktywnych wynosi prawie 50%.
Żeby lepiej spać, należy wprowadzić aktywność do swojego codziennego grafiku. Nie musi być to ciężki trening na siłowi. Można zrobić lekką sesję cardio, wyjść na spacer, pojeździć na rowerze, potrenować jogę czy potańczyć. Ważne, żeby się ruszać! Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie wykonywać ciężkich treningów chwilę przed położeniem się do łóżka, bo może to przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.
4. Świetna kondycja
Męczy się wchodzenie po schodach na wyższe piętro? Łapiesz zadyszkę, kiedy musisz podbiec do odjeżdżającego autobusu? A zatem czas najwyższy zadbać o aktywność fizyczną! Regularny trening pozytywnie wpłynie na Twoją kondycję. Nie będą męczyć Cię wszelkie bardziej wymagające czynności. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej.
5. Dobry wygląd
Smukłe, jędrne ciało to jeden ze „skutków ubocznych” aktywności fizycznej. Żeby zbudować wysportowaną, kształtną sylwetkę, należy połączyć systematyczne treningi z racjonalną, pełnowartościową dietą. Regularne ćwiczenia przyspieszają metabolizm, a także pozwalają spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i ukształtować masę mięśniową.
Jaką formę aktywności wybrać?
To proste! Taką, jaka sprawia Ci największą frajdę. Nie zmuszaj się do robienia tego, czego nie lubisz. Trening ma być przyjemnością, a nie drogą przez mękę. Nie musisz przerzucać dużych ciężarów na siłowni czy biegać maratonów. Możesz grać w dowolną grę zespołową, jeździć na rolkach lub rowerze, praktykować jogę w domu czy robić cardio na orbitreku. Ważne, żebyś dużo się ruszał, a w jaki sposób to zrobisz, to już zależy od Ciebie.
Jak widać, warto wygospodarować trochę czasu na trening przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Niezwykle istotna jest także spontaniczna aktywność w ciągu dnia! Zamiast windy warto postawić na schody, w wolnym czasie można wyjść na dłuższy spacer, a w przerwie od pracy zrobić szybką sesję stretchingu.
I pamiętaj – nie wymagaj od siebie zbyt wiele na początku. Jeśli od lat nie miałeś styczności z żadną aktywnością fizyczną, nie oczekuj, że po jednym treningu będziesz w takiej formie jak najlepsi sportowcy. Aktywność wprowadzaj do swojego życia pomału.