Jak znaleźć czas na trening?

0
373
trening, jak znaleźć czas na trening, jak zacząć trenować, jak znaleźć motywację do treningu, motywacja do treningu, odchudzanie, redukcja
fot. unsplash.com

„Nie mam czasu” to chyba jedna z najpopularniejszych wymówek treningowych. Nadmiar pracy i obowiązków, życie w biegu oraz ciągły stres to czynniki, które sprawiają, że niektórzy odsuwają trenowanie na dalszy plan. Ale czy rzeczywiście brak czasu to największy problem? Może przyczyną „nietrenowania” jest po prostu lenistwo? Jak więc znaleźć czas na trening?

„Bez trenowania też można schudnąć” – to zdanie z pewnością słyszałeś już niejednokrotnie. A może nawet sam je powtarzasz? I owszem, bez trenowania można schudnąć, jednak w ten sposób nie poprawisz swojej kondycji i nie zbudujesz ładnej, umięśnionej sylwetki.

Regularna aktywność fizyczna przynosi mnóstwo korzyści. Między innymi:

  • rozładowuje napięcia psychiczne,
  • poprawia odporność,
  • obniża wydzielanie insuliny,
  • poprawia tolerancję glukozy,
  • zwiększa siłę mięśni,
  • poprawia koordynację mięśniowo-nerwową,
  • poprawia sen oraz zwiększa poczucie własnej wartości.

Warto więc wprowadzić do swojego życia jakąś formę treningu. Bez wątpienia będzie to miało pozytywny wpływ na Twoje życie, zdrowie i wygląd sylwetki.

Jak znaleźć czas na trening?

Postaw na krótkie treningi

Nikt nie powiedział, że trening musi trwać godzinę, półtorej czy dwie. Masz wolne 15, 20 czy 30 minut? Wystarczy! Możesz wykonać trening obwodowy, interwałowy, porozciągać się, poćwiczyć jogę, pobiegać lub wyjść na spacer. Krótkie treningi również mogą być bardzo efektowne. Klucz to wykonywać je regularnie.

Dopasuj do swojego rytmu dnia

Nie musisz trenować codziennie i o tej samej porze. Wystarczy, że znajdziesz czas przynajmniej 3 razy w tygodniu. Czy będziesz ćwiczyć rano, czy wieczorem, to nie ma znaczenia. Najważniejsze, żeby Tobie sprawiało to przyjemność.

Planuj

trening, jak znaleźć czas na trening, jak zacząć trenować, jak znaleźć motywację do treningu, motywacja do treningu, odchudzanie, redukcja
fot. unsplash.com

Tak, jak planujesz swój grafik w pracy czy inne obowiązki, tak samo planuj trening. Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie plannera lub kalendarza, w którym będziesz mógł zapisywać wszystkie swoje zadania, obowiązki i inne czynności. Jak będziesz mieć wyraźnie zapisane na kartce, że teraz jest czas na trening, nie będziesz mógł szukać wymówek!

Wyłącz telewizor, odłóż telefon i laptopa

Media to pożeracze czasu. Często wydaje Ci się, że go kompletnie nie masz, ale jakbyś przeanalizował swój cały dzień, to okazuje się, że 2 godziny spędzasz na bezsensownym przerzucaniu kanałów w telewizji, a godzinę na sprawdzaniu mediów społecznościowych. Oderwij się na chwilę od wirtualnego świata i postaw na aktywność fizyczną! Trening będzie zdecydowanie lepszy dla swojego zdrowia i samopoczucia niż wielogodzinne gapienie się w ekran.

Łącz aktywności

Jeśli nie chcesz rezygnować z oglądania serialów czy filmów na rzecz trenowania, możesz robić to jednocześnie. Oglądając ulubiony program, godzina cardio na rowerku minie szybciej niż mogłoby się wydawać.

Wybierz taką aktywność, którą lubisz

Nie cierpisz biegać? To nie biegaj! Nie zmuszaj się do wykonywania aktywności, które nie sprawiają Ci żadnej frajdy. Znajdź coś, co lubisz. Czasem trzeba spróbować różnych rzeczy, zanim trafi się na tę odpowiednią.

trening, jak znaleźć czas na trening, jak zacząć trenować, jak znaleźć motywację do treningu, motywacja do treningu, odchudzanie, redukcja
fot. unsplash.com

Obecna sytuacja poniekąd zmusiła nas do trenowania w domu. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Trenowanie w domu też może być przyjemne i efektywne.

Pamiętaj, żeby aktywność fizyczną połączyć z pełnowartościową dietą. Aby skomponować odpowiedni jadłospis, musisz poznać podstawowe zasady zdrowego odżywiania. W Twojej diecie powinny dominować jak najmniej przetworzone produkty. Postaw na pełnoziarniste zboża, owoce, warzywa, chude mięso, orzechy, jogurty naturalne, kefiry, jaja oraz nasiona. Posiłki komponuj tak, aby znalazły się w nich wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy. Ważne jest także to, aby kaloryczność Twojej diety mieściła się w Twoim zapotrzebowaniu kalorycznym. Pozwoli Ci to skutecznie schudnąć, utrzymać wagę lub zbudować masę mięśniową.

Trening i dieta nie powinny być męczarnią. Nie narzucaj sobie dużych restrykcji, nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie powinny być dla Ciebie priorytetem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here