Liczenie kalorii – czy to ma sens?

0
901
liczenie kalorii, czy liczyć kalorie na diecie, jak liczyć kalorie, czy warzywa wliczać w bilans, aplikacje do liczenia kalorii
fot. pexels.com

Z liczeniem kalorii z pewnością styczność miała każda osoba, która chociaż raz w swoim życiu przeprowadzała świadomą masę lub redukcję. Dokładne wpisywanie w aplikację zjedzonych produktów ułatwia kontrolowanie masy ciała i w konsekwencji pozwala na efektywne i zdrowe chudnięcie lub tycie. Ale czy liczenie kalorii zawsze się sprawdza? Jakie są tego plusy i minusy?

Każdy z nas ma swoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. Wartość ta określa, ile kalorii powinniśmy spożywać przy obecnej aktywności fizycznej, żeby utrzymać wagę. Swoje zapotrzebowanie bez wątpienia powinien obliczyć każdy, kto ma problem z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Nagłe przybieranie na wadze lub chudnięcie często spowodowane jest tym, że ludzie nie wiedzą, ile w zasadzie jedzą i ile powinni jeść. W takiej sytuacji pomocne może okazać liczenie kalorii. Jak liczyć kalorie? Jakie są tego plusy? Czy liczenie ma jakieś wady?

Jak liczyć kalorie?

liczenie kalorii, czy liczyć kalorie na diecie, jak liczyć kalorie, czy warzywa wliczać w bilans, aplikacje do liczenia kalorii
fot. unsplash.com

Do liczenia kalorii przydają się dwie rzeczy:

  • waga kuchenna, dzięki której można dokładnie odmierzać poszczególne produkty spożywcze,
  • aplikacja na telefon (np. Fitatu czy MyFitnessPal), w której będziemy zapisywać wszystkie zjedzone posiłki.

Aplikacje mają bardzo rozbudowane bazy produktowe. Można znaleźć w nich wszystko – począwszy od ryżu, ziemniaków, owoców i mięsa, aż do najróżniejszych sosów, orzechów, słodyczy i gotowych dań. Ponadto pozwalają na samodzielne dodawanie produktów poprzez wpisanie dokładnego makro, nazwy oraz producenta danego artykułu spożywczego. W aplikacji MyFitnessPal mamy także możliwość tworzenia własnych posiłków oraz przepisów, które w każdej chwili możemy dodać do konkretnego dnia.

Warto również wspomnieć o tym, jak ważyć produkty. Otóż wszystko ważmy przed obróbką termiczną – np. mięso przed ważeniem, makaron przed ugotowaniem czy ziemniaki przed pieczeniem.

Czy trzeba liczyć wszystko?

Nie! Jeśli nie przygotowujemy się do zawodów kulturystycznych czy sylwetkowych, nie ma sensu wliczać każdego produktu w zapotrzebowanie. Przykładem są warzywa. Nie musimy wliczać kilku plastrów ogórka czy pomidora, 1/4 papryki, dwóch liści sałaty, garści szpinaku, jednej rzodkiewki, pół marchewki czy dwóch różyczek brokuła. Każdy z tych produktów dostarczy maksymalnie kilku czy kilkunastu kalorii.

Jakie warzywa wliczać? Przede wszystkim ziemniaki i bataty. Ponadto warto wliczać oliwki, warzywa strączkowe (tj. fasola, soja, groch, soczewica, ciecierzyca itd.) oraz produkty z pierwszej grupy jedzone w większej ilości (np. kilka sztuk).

Plusy liczenia kalorii

1. Wiem, ile jem

liczenie kalorii, czy liczyć kalorie na diecie, jak liczyć kalorie, czy warzywa wliczać w bilans, aplikacje do liczenia kalorii
fot. unsplash.com

Największym plusem liczenia kalorii jest świadomość tego, ile tak naprawdę zjadamy każdego dnia. Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś je mało, a nie chudnie. Szczególnie często powtarzają osoby początkujące. Niestety w rzeczywistości może okazać się, że osoby te jedzą więcej, niż im się wydaje. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest liczenie kalorii – chociaż przez jakiś czas, żeby zorientować się, jak kaloryczne są poszczególne posiłki. I pamiętajmy, że jedno ciastko do kawy czy pół kanapki dojedzonej po dziecku też dodajemy do bilansu. W ciągu dnia można nieświadomie wyrobić sobie niezłą nadwyżkę kaloryczną, kiedy nie wliczamy takich „przekąsek”.

2. Kontrola masy ciała

Liczenie kalorii jest niezwykle pomocne w przypadku redukowania lub masowania. Pozwala na świadomą kontrolę przyrostu bądź spadku masy ciała. Dzięki temu masę lub redukcję możemy przeprowadzić zdrowo i z głową.

3. Świadomość porcji

Liczenie kalorii nie musi towarzyszyć nam do końca życia. Ale dzięki niemu dowiemy się, jak powinny wyglądać nasze porcje. To sprawi, że w przyszłości będziemy mogli spożywać tyle, ile powinniśmy bez skrupulatnego liczenia każdej kalorii.

Minusy liczenia kalorii

1. Liczenie jest uciążliwe i czasochłonne

Dokładne wpisywanie wszystkich spożytych produktów w aplikację może zajmować naprawdę sporo czasu. Ponadto może być nieco uciążliwe.

2. Może prowadzić do zaburzeń odżywiania

Liczenie wszystkiego, co do grama, ciągłe myślenie o jedzeniu czy strach przed zjedzeniem czegoś niewliczonego to znaki, że z naszą psychiką zaczyna dziać się coś niedobrego. Skrupulatne liczenie każdej kalorii może doprowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania, które mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Liczenie kalorii nie może przejąć kontroli nad naszym życiem. Powinniśmy zachować zdrowe relacje z jedzeniem. Jemy, żeby żyć, a nie żyjemy, żeby jeść. Pamiętajmy o tym.

Liczenie kalorii może pomóc w zdrowej redukcji lub masie. Ponadto jest doskonałym rodzajem edukacji żywieniowej. Dzięki liczeniu kalorii dowiadujemy się, jak powinny wyglądać nasze porcje oraz ile musimy jeść, żeby zachować prawidłową masę ciała. Nie warto jednak liczyć kalorii przez całe życie. Kiedy wliczanie wszystkiego w bilans kaloryczny staje się dla nas priorytetem, należy z tego zrezygnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here