Jak urządzić siłownię w domu?

0
366
domowa siłownia, jak urządzić siłownię w domu, siłownia w domu, trening w domu, jak trenować w domu, sprzęt do trenowania w domu
fot. unsplash.com

Zamknięcie siłowni zmusiło nas do trenowania w domowych warunkach. Okazuje się jednak, że treningi w domu mogą być samo efektywne, jak te na siłowni. Najlepszym rozwiązaniem jest zaaranżowanie swojej własnej domowej siłowni. Taka przestrzeń doskonale sprawdzi się nie tylko w obecnej sytuacji, ale także w przyszłości.

Regularna aktywność fizyczna to klucz do zachowania dobrego zdrowia i świetnej kondycji. Jest to także jedyny sposób na budowę wysportowanej, smukłej sylwetki. Kiedy nie mamy możliwości trenowania na siłowni, warto stworzyć sobie własny kącik do ćwiczeń w domu. Jak zaaranżować domową siłownię?

Idealne miejsce na siłownię

domowa siłownia, jak urządzić siłownię w domu, siłownia w domu, trening w domu, jak trenować w domu, sprzęt do trenowania w domu
fot. unsplash.com

Stworzenie domowej siłowni wymaga trochę czasu i zaangażowania. Pierwszym etapem przygotowań powinno być znalezienie odpowiedniej przestrzeni w swoich czterech kątach. Najlepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia – np. piwnicy, poddasza czy jakiegoś pokoju. Najlepiej sprawdzi się pomieszczenie o metrażu przynajmniej 2,5 x 3 m. Dzięki temu będziemy mieć odpowiednio dużo miejsca na wykonywanie ćwiczeń, a treningi będą komfortowe i bezpieczne.

Kolejna sprawa to aranżacja wybranego pomieszczenia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią podłogę. Trenowanie na panelach czy płytkach może negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Warto więc zaopatrzyć swoją domową siłownię w specjalną podłogę PCW. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie gumowych mat, które skutecznie zabezpieczą panele/płytki przed uszkodzeniem. Takie maty nie tylko doskonale wyciszą pomieszczenie, ale także (dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym) zapewnią stuprocentowe bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

W domowej siłowni nie powinno zabraknąć dużych luster. Dzięki nim będziemy mogli kontrolować, czy ćwiczenia wykonujemy poprawnie pod względem technicznym.

Czasem jednak nie ma możliwości, żeby domową siłownię urządzić w oddzielnym pomieszczeniu. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie kącika w jednym z pokojów – np. w sypialni.

Dobierz sprzęt

Wygospodarowaliśmy pomieszczenie. Zadbaliśmy o odpowiednią podłogę i ewentualne dodatki dekoracyjne. Co dalej? Otóż kolejny (i chyba najważniejszy) krok to dobór odpowiedniego sprzętu. Przyrządy do ćwiczeń powinny być maksymalnie dopasowane do naszego treningu i preferencji. W domowej siłowni przede wszystkim nie powinno zabraknąć maty do ćwiczeń, gum oporowych oraz gum mini band.

Do treningu oporowego przydadzą się takie sprzęty jak:

  • zestaw hantli o różnym obciążeniu lub hantle z talerzami do własnoręcznego montażu,
  • solidnie wykonany gryf, talerze o różnym obciążeniu oraz specjalne zaciski,
  • porządna ławeczka,
  • poręcze do pompek,
  • drążek,
  • kettle.

Domową siłownię można także wyposażyć w sprzęt do treningu cardio – czyli w rowerek stacjonarny, bieżnię lub orbitrek. Należy jednak pamiętać, że koszt takich urządzeń jest dość wysoki. Jeśli więc mamy ograniczony budżet, to warto zainwestować w skakankę lub stepper. Z wykorzystaniem takich akcesoriów również można wykonać efektywny trening cardio.

Ile kosztuje przygotowanie siłowni w domu?

Na domową siłownię trzeba średnio przeznaczyć około 1500 złotych. Jeśli jednak chcemy, aby znajdowało się w niej więcej sprzętu, koszty wzrosną. Warto jednak pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, a domowa siłownia posłuży nam przez wiele lat.

Domowa siłownia – czy warto?

domowa siłownia, jak urządzić siłownię w domu, siłownia w domu, trening w domu, jak trenować w domu, sprzęt do trenowania w domu
fot. unsplash.com

Ogromnym plusem domowej siłowni jest komfort ćwiczeń w samotności. Nie trzeba czekać w kolejkach do sprzętu i można trenować o dowolnej porze. Ponadto możemy czuć się bardzo swobodnie, ponieważ jesteśmy w swoich czterech kątach, nikt na nas nie patrzy i nikt nas nie ocenia.

Drugą zaletą jest ogromna oszczędność czasu, który musielibyśmy poświęcać na dojazdy do klubu fitness. Przejście z salonu czy sypialni do domowej siłowni będzie trwać dosłownie chwilę.

Mimo że koszt przygotowania domowej siłowni nie jest najniższy, to zwraca się on bardzo szybko. Dlaczego? Ponieważ nie musimy płacić co miesiąc po 100 czy 200 zł za karnet do klubu fitness i dojazdy na siłownię.

Warto również wspomnieć o tym, że domowa siłownia jest „otwarta przez cały czas”. Nikt nam jej nie zamknie z dnia na dzień. Dlatego jest to idealne rozwiązanie na taką sytuację, jaka obecnie panuje na świecie.

Niestety można doszukać się także kilku wad domowej siłowni. Niektórzy na przykład nie potrafią zmotywować się do trenowania w domu. Dlatego wolą ćwiczyć na siłowni.

Minusem może być także nie za duża dostępność profesjonalnego sprzętu. Nie wszystkich stać na to, aby inwestować w najdroższe maszyny do ćwiczeń. Przez to treningi mogą być monotonne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here