Chęć szybkiego i łatwego zrzucenia zbędnych kilogramów bywa złudna. Stosowanie źle skomponowanych diet może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji – takich jak efekt jo-jo, niedobry witamin i minerałów i najgorszym wypadku problemy ze zdrowiem. Jak nie wpaść w pułapkę dietetyczną? Jakie diety odchudzające są najgorsze? Jak jeść, żeby schudnąć?
Wiele osób z pewnością słyszało o diecie Dukana, paleo czy 1000 kcal. Są to bowiem jedne z najpopularniejszych rozwiązań dietetycznych. Ale czy słusznie? Czy takie systemy odżywania są skuteczne? Jaka jest najlepsza dieta na redukcję?
Najgorsze diety odchudzające
Dieta Dukana
Inaczej nazywana jest dietą białkową. Opiera się głównie na produktach białkowych. Dieta Dukana dzieli się na cztery fazy:
- uderzeniową, w której spożywa się wyłącznie produkty białkowe,
- naprzemienną, która włącza do jadłospisu warzywa (co drugi dzień),
- utrwalania, w której powoli włączane są produkty zawierające węglowodany złożone oraz tłuszcze,
- stabilizacji, czyli odżywianie według zdrowych zaleceń.
Odchudzająca dieta Dukana mimo udowodnionej szkodliwości wciąż jest popularna. Pozwala ona bowiem w krótkim czasie zrzucić sporo zbędnych kilogramów. Niestety jest to bardzo obciążający system odżywiania, który może być stosowany wyłącznie przez młode, w pełni zdrowe osoby – i to najlepiej po konsultacji z lekarzem. Niewiele osób daje radę dotrwać do ostatniej czwartej fazy.
Dieta Dukana to dieta eliminacyjna, podczas której nie mamy możliwości dostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych oraz do poważniejszych problemów zdrowotnych.
Dieta GAPS
Skrót GAPS pochodzi od „Gut and Psychology Syndrom”, co oznacza „Zespół psychologiczny-jelitowy”. Dieta ta w założeniu ma pomagać w walce z problemami neuropsychicznymi i zaburzeniami rozwoju (tj. autyzm, ADHD czy schizofrenia). Jednak stosowanie takiego systemu odżywiania przez zdrową osobę nie ma większego sensu. Jest to bowiem dieta mocno eliminacyjna. Całkowicie eliminuje produkty zbożowe, pseudozboża, produkty przetworzone, soki oraz artykuły zawierające skrobię, gluten czy kazeinę.
Dieta paleo
Zasada w diecie paleo jest prosta – należy jeść tak, jak jedli nasi przodkowie w czasach paleolitu czy neolitu. Jadłospis powinien opierać się na nieprzetworzonych, naturalnych produktach – rybach, mięsach, jajach, warzywach i owocach. W diecie paleo zabrania się spożywania wszelkich przetworzonych produktów, soli, produktów zbożowych, strączków, olejów, cukru, a także nabiału. Jest to bardzo ograniczający, trudny do utrzymania sposób odżywiania. Eliminacja wielu produktów może prowadzić do niedoborów.
Dieta keto
Jest to sposób odżywiania polegający na zwiększeniu spożycia tłuszczów do około 80-90% kalorii z diety. Jednocześnie drastycznie obniża się ilość węglowodanów i białka w diecie. Dieta ketogeniczna może być dobrym rozwiązaniem w niektórych chorobach, jednak powinna być stosowana pod okiem doświadczonego specjalisty, ponieważ nie jest przeznaczona dla każdego. W niektórych przypadkach może prowadzić między innymi do przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. problemy z trawieniem czy częste bóle brzucha).
Diety o niskich kalorycznościach
Modele odżywiania zakładające spożycie bardzo niskiej ilości kalorii (600, 800 czy 1000 kcal) to jedne z największych pułapek dietetycznych. Mogą prowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu. Warto również wspomnieć o tym, że zwiększenie kaloryczności diety i powrót do starych nawyków żywieniowych po takiej diecie to gwarancja efektu jo-jo.
Jakie diety są najlepsze na redukcję?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podstawą zdrowego odżywiania jest zmiana nawyków żywieniowych. Jadłospis powinien opierać się na zdrowych, niskoprzetworzonych produktach. Powinien być też różnorodny. W diecie muszą znaleźć się źródła wszystkich niezbędnych składników odżywczych – w tym węglowodanów, białka, tłuszczów oraz witamin i minerałów. Dieta nie może być zbyt restrykcyjna. Musi być dopasowana do preferencji i zapotrzebowania danej osoby.
Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego z gotowych modeli odżywiania. Doskonale sprawdza się na przykład dieta śródziemnomorska, która opiera się na pełnowartościowych, niskoprzetworzonych produktach, ale jednocześnie jest bardzo różnorodna i odpowiednio zbilansowana. Ciekawym rozwiązaniem dietetycznym jest także dieta IIFYM lub dieta IF. Należy jednak pamiętać, że takie systemy odżywiania będą skuteczne tylko wtedy, kiedy będą stosowane w odpowiedni sposób.